SPOLEČENSKÉ AKVÁRIUM je vlastně protiklad akvária biotopního. U biotopu vybíráme písek, rostliny, dekorace a ryby tak, aby vše odpovídalo určité světové lokalitě.

U smíšeného akvária je výběr písku, rostlin, dekorací a ryb pouze otázkou naší fantazie, proto je také každé společenské akvárium vlastně originálem. Musíme však dávat pozor, aby se nám rybičky ,,nesežraly,, a uvědomit si, že v různých světových lokalitách jsou také různé druhy vod např. kyselá nebo zásaditá, měkká nebo tvrdá a tím nám vznikne další omezení při výběru. Pokud nad tím jen mávnete rukou, pak Vás může čekat dlouhé a dlouhé přemýšlení a hledání příčiny proč vše nefunguje podle Vašich představ.

Opomenout bychom neměli ani světelnou náročnost a snášenlivost akvarijních rostlin.

Velice oblíbené jsou kombinace ryb z jižní Ameriky a Asie, těžko však budeme kombinovat tlamovce z jezer Malawi a Tanganika s jinou světovou lokalitou. Výjimkou je chov velkých cichlid jezera Tanganika a velkých cichlid ze střední Ameriky pokud máme dostatečně velké akvárium s množstvím úkrytů, kde si ryby vytvoří svoje teritorium.

Každé společenské akvárium je originál a výzva pro tvůrčí schopnosti a estetické cítění, ať už Vaše nebo společnosti AKVÁRIUM NA KLÍČ.