BIOTOPNÍ AKVÁRIUM je vždy kompromisem, protože pokud se rozhodnete založit biotop, budete muset mít výborné zeměpisné znalosti a obrovskou trpělivost. Biotopy jsou náročné na čas, údržbu i finance. Navíc nabídka na českém trhu není uspokojivá, budete mít problém sehnat některé druhy ryb, rostlin a dekoraci totožnou s lokalitou, kterou budete chtít vytvořit. 
Biotopní akvárium je akvárium, ve kterém  ryby, rostliny a dekorace jsou zvoleny tak, aby přesně kopírovali danou světovou lokalitu, tedy biotop.

Nejčastěji zařizované biotopy:

STŘEDNÍ AMERIKA - vytváříme v nich příznivé podmínky pro živorodky jako jsou mečovky, platy, paví očka nebo black molly,které jsou již dnes ve všech možných barevných formách jak v klasické tak závojové formě ploutví. Další možností jsou velké cichlidy jako jsou Vrubozubci, Akary, Kančíci a jiné druhy těchto velkých ryb.

JIŽNÍ AMERIKA - podmínky v nejdelší řece světa - Amazonce. V Amazonce roste mnoho druhů rostlin. Od nejmenších trávníčků po velké rostliny, které dorůstají až do gigantických rozměrů.Tento veletok dosahuje v dolní části toku až 90 metrů hloubky. Prostředí Amazonky je tedy dost zarostlé, dobře prokysličované, voda má jantarové zabarvení a je spíše měkká a kyselá. Žije zde většina rybiček, které známe z běžných akvaristických obchodů. Nejčastěji jsou zde zastoupeny drobné tetrovité ryby např. všem dobře známé neonky, které chováme v hejnech. Hejna těchto drobných rybek pak perfektně kontrastují z většími druhy ryb, jako jsou např. skaláry nebo terčovci a zvýrazní tak jejich dominantu takto zařízeného akvária. Z ryb žijících u dna jsou to hlavně tzv. ,,přísavky,,- krunýřovci a mnohé druhy pancéřníčků. Opomenout nesmíme ani drobné druhy klidných společenských cichlidek. Dekoraci tvoří hlavně různé druhy kořenů.

AFRIKA - bez nejmenších pochybností nejoblíbenější biotop. Stručně popsáno jako akvárium spíše skalnaté, rostliny pouze tvrdolisté pomalu rostoucí. Akvárium velmi barevné, živé, neustále se tam něco děje. Tyto velice pestrobarevné africké cichlidy tzv. Tlamovci se mohou přirovnat s trochou nadsázky k rybám mořským s podstatně nižšími nároky na údržbu akvária. Voda křišťálově čistá, do mnoha metrů hloubky lze v těchto afrických jezerech sledovat tento pestrý vodní život. Tohle vše potom celé podtrhuje jemný sněhově bílý písek.

ASIE - pomalu tekoucí říčky a potoky Asie - Borneo, Sumatra. Nejčastějšími zástupci tohoto biotopu jsou parmičky, razbory,kardinálky, dánia, čichavci, rájovci a mřenky.

U nás bude vždy cílem pro Vás zajistit ten nejširší výběr druhů ryb, dekorací a rostlin, jaký je dnešní trh schopen nabídnout, tak aby Vaše akvárium bylo co nejblíže určité biotopní oblasti a co nejvíce odpovídalo Vaším představám.